دستگاه فیدر

فیدرfeeder

فیدر به معنی تغذیه کننده میباشد . از این دستگاه جهت باردهی و تغذیه دستگاههایی همچون سنگ شکن فکی ، سنگ شکن چکشی ،مخلوط کن ها ، پرس ها و غیره استفاده میگردد.
کاربرد این دستگاه در شروع و یا طی تولید بسیار حائزاهمیت میباشد به طوری که در صورت عدم وجود آن یا کار به کندی پیش میرود و یا اصلا امکان تولید وجود ندارد. هنگامی که ظرفیت تولید از حدی در حدود 10 تن در ساعت بیشتر رود هیچ نیروی انسانی قادر نخواهد بود بار مناسب را به دستگاه برساند. در این صورت یا باید به طور مستمر از لودر استفاده نمود که هزینه های آن بسیار گزاف است یا با هزینه ای بسیار اندک از فیدر استفاده نمود.
همچنین به دلیل باردهی یکنواخت به خط تولید مصرف برق ناشی از شوک های وارد آمده به دستگاهها و سیستم برق رسانی به دلیل فزونی بیش از حد بار که معمولا توسط لودر ایجاد میشود کاهش یافته و باعث جلوگیری از افزایش هزینه هایی مانند استهلاک قطعات دستگاهها یا تابلوی برق و الکتروموتورها میگردد.همچنین راندمان کار بسیار بالا میرود و تولید بیشتر و با
کیفیت تر میگردد.
در بسیاری موارد نیاز به نیروی انسانی را به حداقل کاهش داده و یا حذف مینماید.همانطور که گفته شد به دلیل متنوع بودن نوع استفاده ، ظرفیت تولید وحجم این دستگاهها متغیر بوده و بر حسب سفارش مشتری میتوان آنها را درابعاد گوناگون طراحی و نسبت به ساخت آن اقدام نمود.
استفاده از فیدر در میانه خط معمولا بین سنگ شکن فکی وسنگ شکن چکشی میباشد. زیرا سنگ شکن فکی به دلیل مکانیزم تولید شن معمولا خروجی یکنواختی نداشته و این امر باعث آسیب رساندن به سنگ شکن بعد از خود که بیشتر سنگ شکن های چکشی میباشند میگردد.

مکانیزم سنگ شکن های چکشی

مکانیزم سنگ شکن های چکشی به گونه ای میباشد که در صورت افزایش غیر متعارف حجم بار ورودی این دستگاهها به اصطلاح خفه کرده و دچار آسیب میشوند . همچنین ظرفیت سنگ شکن های فکی معمولا از سنگ شکن های چکشی بعد از آن بیشتر بوده و این امر باعث میگردد استفاده از فیدرها بهترین گزینه باشد.

انواع فیدر

1- فیدر شاطونی reciprocoding feeder
2- فیدر زنجیریی chain feeder
3- فیدر گریزلی grizzly feeder
4- فیدرهای لرزشی(ویبره ای) vibrating feeder

فیدرهای شاطونی (کوهی)

این نوع فیدر مخصوص سنگ های کوهی و بزرگ بوده که با سیستم شاطونی کار میکند. این نوع فیدر دارای گیربکس و الکتروموتور بوده و به طور معمول قبل از فک نصب میشود.
کاربرد این دستگاه متنوع میباشد به طوری که هم در ابتدا و هم در میانه خط تولید (بسته به نوع تولید درهرمحل یا جداگانه) میتوان آنرا نصب نمود که با تنظیم دقیق آن کارایی بسیار مناسبی خواهد داشت . در کارخانه هایی با تولید بالا و تولید متوسط
این دستگاه در میانه خط تولید و در کارخانه های کوچک در ابتدای خط قرار میگیرد.
فیدر شاطونی دارای ظرفیتی بسیار متغیر است و برحسب ظرفیت کارخانه سفارش دهنده ساخته میشود . شایان ذکر است خروجی این نوع فیدر از صفر تا ماکزیمم ظرفیت ، در سه محل قابل تغییر است .

1 – دهانه خروجی 2 – کورس حرکتی 3 – سرعت گیربکس

فیدر ویبره ای (زمینی)

این نوع فیدر بیشتر جهت دپوی مصالح بین سنگ شکن فکی و چکشی مورد استفاده قرار میگیرد. این موضوع بیشتر در زمانیکه سنگ شکن فکی به تنهایی کارکرده و بقیه خط به هر دلیل اعم از خرابی و یا عدم نیاز فعال نمیباشد رخ داده و استفاده از این نوع فیدر را لازم میسازد.

فیدر ویبره ای (دو شفت لنگ )

این نوع فیدر جهت معادن سنگ کوهی و سنگ آهن سایز بزرگ استفاده میگردد . از مزایای این نوع فیدر میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:
1 – تخلیه سریع بار 2 – برخورداری از الکتروموتور جداگانه 3 – استهلاک بسیار پایین

فیدر گریزلی

این نوع فیدر که در اصل ترکیبی از سرند گریزلی و فیدر کوهی میباشد بیشتر درمعادن رود خانه ای مورد استفاده قرار میگیرد زیرا در این نوع معادن به دلیل کوچکتر بودن ابعاد سنگ ها با استفاده از این نوع فیدر میتوان قبل از ورود بار به دستگاهها با یک جدا سازی ابعادی و تقسیم اندازه های متناسب با دستگاهها، استهلاک خط را به طور چشم گیری پایین آورده و سرعت تولید را افزایش و در نهایت حجم خروجی بالاتر با هزینه کمتری داشته باشیم.

فیدر ویبراتوری

فیدر های ویبراتوری دو محور جهت تغذیه سنگ های درشت به ویژه در معادن کوهی برای تغذیه سنگ شکن فکی مورد استفاده قرار می گیرد. این فیدر ها دارای دو محور لنگ بوده که در داخل یک جعبه دنده نسبت به هم سنکرون شده و ضمن خنثی نمودن ضربه های مخالف هم ضربه های موافق را تشدید می نمایند.این فیدر ها دارای قدرت باردهی فراوانی بوده و چنانچه به شبکه گریزلی فولادی مجهز شوند قادرند همانند یک سرند گریزلی تفکیک ابتدایی را انجام دهند.

فیدر زنجیری

این نوع فیدر همانند نوار نقاله آهنی می باشد که بیشتر برای استفاده در معادنی با سنگ های بزرگ کاربرد دارد.از مزایای این نوع فیدر می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1-قدرت بسیار بالا 2- کفشهای ضد سایش 3- ظرفیت بالای سیلوی مادر 4-عدم توقف زیر بار 5-تغذیه یکنواخت سنگ شکن

لازم به ذکر است با توجه به کلیه توضیحات ارائه شده انتخاب فیدر مناسب از لحاظ ابعاد ، نوع ،ظرفیت و قدرت ، نیاز به کارشناسی دارد که کارشناسان شرکت همواره یاری گر شما در این امر خواهند بود.