دستگاه سرند

سرند SCREEN

سرند در لغت به معنای الک و غربال کردن و جداکردن دانه های درشت تر از اندازه های مشخص میباشد.
میتوان گفت از ارکان مهم و اساسی در صنعت معدن ، بخش تفکیک و غربال گری مواد اولیه و جداسازی محصولات میباشد. این دستگاه در ابعاد وظرفیت های متفاوت جهت جداسازی و دانه بندی انواع کانی ها بکار میرود. این دستگاه جهت طبقه بندی و تفکیک مواد معدنی از 350 میکرون تا 350 میلیمتر بنابر نیاز در یک یا چند طبقه مورد اسفاده قرار میگیرد.
ارتعاش در سرندها توسط یک یا دو محور لنگردار و وزنه های قابل تنظیم نصب شده برروی یاطاقان ها ایجاد شده و نیروی محرکه توسط تسمه پروانه و یا گاردان به محورهای سرند انتقال می یابد.

انواع سرند :

سرند ویبراتوری VIBRATING SCREEN :

جهت دانه بندی مصالح طبیعی و شکسته ، خشک و مرطوب از معادن کوهی و رودخانه ای مورد استفاده قرار میگیرند. به منظور استفاده بهینه از سطح مفید توری ، سرند های ویبراتوری در طولها ، عرض ها و طبقات مختلف ساخته شده که مازاد تا ظرفیت 400 تن در ساعت را دانه بندی نماید. فرسایش در این نوع سرند ها در توری و طبقات نگهدارنده میباشد که کیفیت و کمیت آنها در افزایش طول عمر مفید آنها بسیار موثر میباشد.

سرند گریزلی :

جهت تفکیک مواد درشت تر از سرند گریزلی استفاده میشود که متشکل از شبکه هایی با سطح مقطع ذوزنقه ای شکل با قاعده بزرگتر از قسمت بالا از جنس فولاد ضد سایش میباشد. فواصل این مقاطع ذوزنقه ای شکل قابل تنظیم است . معمولا این نوع سرندها قبل از سنگ شکن های فکی جهت بالا بردن ظرفیت آنها مورد استفاده قرار میگیرد.
سرندهای گریزلی در ابعادی به طول 6 و5 و 4 و 3 و 2 وعرض 1.20 و1.50 و 2 متر ساخته میشوند. سیستم محرکه سرندهای گریزلی گاردانی بوده و انتقال نیرو مستقیم میباشد.